2024. március 28.
eu2011.hu
Önkéntesség Európai Éve 2011
Átadás-átvétel
Felhasználóbarát honlap 2009-2010

Ez az oldal csak archívum, tartalma ELAVULT – kérjük, látogassák meg a tárca honlapját itt.

7 felsőoktatási szakmai szervezet közös támogató nyilatkozata a felsőoktatási törvényről

2005. március 24.
Gyurcsány Ferenc úrnak
A Magyar Köztársaság miniszterelnöke

Budapest
Budapest, 2005. március 24.

Tisztelt Miniszterelnök Úr!

Az Európai Felsőoktatási Térség kialakításának gondolatát a közös Európa és a tudás társadalma megalapozásának szándéka ébresztette és viszi előre - egyre gyorsuló ütemben. A Bolognai Nyilatkozat és az azt követő konferencia sorozat választ keresnek - és sok tekintetben már adnak is - a felsőoktatást érő, annak változásait igénylő társadalmi kihívásokra.
Az 1993-as felsőoktatási törvény - módosításaival - megfelelő kereteket jelentett a magyar felsőoktatás eddigi működéséhez és fejlődéséhez. Az európai folyamatok és a változó hazai helyzet (pl. a megháromszorozódott hallgatói létszám, a parlament által nagy többséggel elfogadott integráció, új követelmények a kibocsátott szakemberekkel szemben, a felgyorsult kutatás és innováció), illetve a nehezedő körülmények (a merev gazdálkodási feltételek, a felhalmozódott belső és külső feszültségek, a képzési aránytalanságok, a megoldatlan finanszírozási problémák) - új szabályozást és feltételrendszert, komplex reformot igényelnek.
A törvény tervezete - ellentmondásoktól sem mentes kezdet, majd sok és széleskörű vita után -, jelentős mértékben az aláíró testületek aktív közreműködése révén kapott olyan tartalmat, amely a magyar felsőoktatás korszerűsítésének törvényi feltételeit megalapozza. A két magyar kormány miniszterei által is támogatott Bolognai-folyamat révén közel teljes európai harmonizációban elterjedő lineáris, többciklusú képzési rendszer itthon is rugalmasan elégítheti ki a munkaerőpiac, az oktatás és a tudomány igényeit. Az intézményirányításban az oktatási-kutatási-személyi és a stratégiai-gazdálkodási hatáskörök és a végrehajtás szétválasztásával lehetővé válik a szükséges szakértelem és felelősség biztosítása és érvényesítése. Ennek jelentősége azért is megnő, mert a tervezet az intézmények számára a jelenleginél jóval nagyobb fokú gazdálkodási szabadságot, számottevő rugalmasságot, hatékonyabb tervezhetőséget, önálló döntési jogosultságot biztosít. Ugyanakkor garantálja a közpénzek felhasználásának átláthatóságát és elszámoltathatóságát, továbbá lehetővé teszi a saját bevételek és saját vagyon teljes körű felhasználását. A tervezetben továbbra is központi kérdés a minőség és az elismert teljesítmény, ezeket több területen az elkerülhetetlen versenyhelyzet létrehozásával is serkenti. Az előterjesztés alapjában hallgatóbarát: bővített egyéni és kollektív jogokat tartalmaz, segíti a mobilitást, növeli az esélyegyenlőséget, de megfogalmaz kötelességeket és felelősségeket is. Az új irányítási és gazdálkodási rend több mai állami (miniszteri) hatáskör átvételével, az így megerősödött intézményi autonómia lehetőségével lényegesen hatékonyabb lehet, és - a törvényben rögzített finanszírozási garanciákkal - esélyt biztosíthat arra, hogy intézményeink továbbra is európai szinten feleljenek meg a közvetlen és a tágabb társadalmi környezet, a munkaerőpiac, az egész életen át tartó tanulás, a modern tudomány és innováció igényeinek.

Szeretnénk, ha Miniszterelnök Úr mindent megtenne annak érdekében, hogy az Országgyűlés - az előterjesztés közösen kiérlelt alapelveinek megtartásával, - szükséges és indokolt finomításokkal és pontosításokkal, különösen a szociális párbeszéd intézményrendszerének biztosításával, az EU-s munkavállalói jogok érvényesítésével - támogassa a tervezetet, és mielőbb fogadja el a törvényt. Kérjük, hogy a képviselői módosító indítványok kormányzati támogatási döntésekor a törvény előkészítésében résztvevő, aláíró szervezetek képviselőinek véleményét vegyék alapul. Ugyanakkor hangsúlyozzuk, hogy az így megteremtődő jogi szabályozás csak kiemelkedő - személyi, tárgyi, pénzügyi és infrastrukturális - feltételek folyamatos és növekvő biztosításával, széleskörű összefogással eredményezheti a hazai felsőoktatás korszerűsítését, sikeres hozzájárulását a magyar társadalom fejlődéséhez, egyúttal teljes értékű, versenyképes és elismert részvételünket az Európai Felsőoktatási Térségben, az Európai Kutatási Térségben, a 21. század kihívásainak megválaszolásában.
 
Üdvözlettel:

Dr. Besenyei Lajos
a Magyar Rektori Konferencia elnöke
Dr. Roóz József
a Főiskolai Főigazgatói Konferencia elnöke
Dr. Bazsa György
a Felsőoktatási és Tudományos Tanács elnöke
Dr. Fésüs László
a Magyar Akkreditációs Bizottság elnöke
Dr. Kis-Papp László
a Felsőoktatási Dolgozók
Szakszervezetének elnöke
Ekler Gergely
a Hallgatói Önkormányzatok
Országos Konferenciájának elnöke
Csizmadia József
a Doktoranduszok Országos
Szövetségének elnöke
 ugyfelkapu  ujmagyarorszag magyarorszag.hu
banner_2 banner_kszk_w120 buro EUvonal
 

Nemzeti Erőforrás Minisztérium

1055 Budapest, Szalay utca 10-14.

Telefon: (+36-1) 795-1200

E-mail:

Államtitkárságok